Papierowe szczęście

Dnia 27 maja bieżącego roku w nowosądeckim MOK-u odbyła się XIII edycja, organizowanego przez Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Przeglądu Małych Form teatralnych „ Przebudzenie 2013”. Tematem tegorocznej imprezy były współczesne zagrożenia wśród młodzieży- „ Ja w teatrze życia, a moje prawdziwe oblicze”. Młodzi artyści swoje spektakle prezentowali przed tłumem przybyłej publiczności oraz honorowymi gośćmi z prezydentem miasta Ryszardem Nowakiem i parlamentarzystami : Barbarą Bartuś i Wiesławem Janczykiem na czele.

Na konkursie nie mogło zabraknąć reprezentacji ZS w Brzanie (Magdalena Ćwiklik, Piotr Dębosz, Joanna Gryzło, Kinga Kloc, Joanna Mierzwa, Karolina Padoł, Joanna Wojtaczka pod kierunkiem P. mgr Elżbiety Alicji Śliwa), która swym przedstawieniem, pt „Papierowe szczęście” , poruszyła serca widzów. Spektakl opowiadał o nastolatce, która wstydziła się swojego życia i samej siebie. Chciała, aby jej świat stał się lepszy. W nowej szkole, Anka, kreowała się na bogatą i szczęśliwą córkę lekarki i prawnika. Dzięki markowym ciuchom i drogim kosmetykom, nastolatka, od razu znajduje nowe koleżanki, z którymi idzie do kawiarni, wyśmiewa się z ubogiej dziewczyny, aż w końcu zaprasza je do „swojego apartamentu”. Jednak jej szczęście okazuje się być papierowym, bo znika niczym podpalona kartka papieru. Cała prawda o życiu Anki wychodzi na jaw. Okazuje się, że ma ojca uzależnionego od alkoholu, który znęca się nad nastolatką. Nie ma nikogo, kto mógłby ją obronić i prawdziwie pokochać. Mimo wszelkiego zła i niesprawiedliwości tego świata, Anka, odnajduje bratnią duszę w dziewczynie, z której wcześniej się tak bardzo się wyśmiewała. „(…) nie warto udawać kogoś innego, prawda i tak wyjdzie na jaw, odejdą fałszywi przyjaciele, a nam pozostanie tylko ciche cierpienie i żal, że nie jesteśmy tacy, jakimi sobie siebie wymarzyliśmy”- usłyszeliśmy w ostatniej scenie.

Przedstawienie sprawiło, że wielu osobom z nowosądeckiej widowni zakręciła się łezka w oku. Spektakl dał wiele do myślenia, nie tylko widzom, ale również nam- aktorom.

-„Moim zdaniem, przedstawienie grupy teatralnej z gminy z gminy Bobowa, całkowicie odpowiada tematowi konkursu. Piękny śpiew przyprawił nie jedną osobę o ciarki i „świeczki” w oczach. Według mnie występ jest w 100% trafiony, idealnie odzwierciedla sytuacje, które zdarzają się w życiu codziennym. Jak dla mnie, przedstawienie na 6 z plusem”- tak nasz występ oceniał członek widowni.

Choć odbiorcy, zarówno uczniowie, jak i opiekunowie konkurencyjnych grup byli zachwyceni naszym spektaklem, serdecznie gratulując nam występu, to niestety, w konkursie nie zdobyliśmy miejsca na podium. Za to nasza koleżanka, Weronika Garduła uzyskała I miejsce w konkursie plastycznym, z czego bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy.

Po przeglądzie wróciliśmy z lekkim niedosytem, ale za to z bagażem nowych doświadczeń i … wspaniałych nagród J

Warto również wspomnieć, że młodzi artyści z ZS w Brzanie, 25 maja b.r., wystąpili ze spektaklem „Papierowe szczęście” na XIV Przeglądzie Teatralnym w bobowskim GOK-u. I tutaj przedstawienie zdobyło uznanie wśród widzów oraz jury. Szczególne wyróżnienie przypadło Weronice G. za grę aktorską oraz Joannie M. za scenariusz. Serdecznie gratulujemy!

Kolejnym miejscem, gdzie zostało wystawione przedstawienie, pt „Papierowe szczęście”, był ZS w Brzanie. Dnia 6 maja b.r, po raz trzeci wyszliśmy na scenę, aby przestrzec młodzież przed współczesnymi zagrożeniami. Mamy nadzieję, że nasz spektakl skłonił widzów do refleksji nad swoim życiem.

Joanna Mierzwa

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/110787038875836407451/albumid/5886845048136240913?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Skip to content